
Bodø/Glimt-spiller klar for Copa América 2025
Claudia Cagnina representerer Peru Kvinner
Bodø/Glimts midtbanespiller Claudia Cagnina skal representere Peru under Copa América Femenina 2025, som spilles i Ecuador fra 12. juli til 2. august. Turneringen er Sør-Amerikas største mesterskap for kvinnelandslag, og en viktig milepæl for både spiller og klubb.
Følg Claudia reise til Ecuador når hun skal ha Takeover på Bodø/Glimt Kvinner sin Instagram-konto 11. juli, som er dagen før den første kampen, og 20. juli som blir dagen før den siste kampen i gruppespillet.
Cagnina, som har vært solid på Glimts midtbane denne sesongen, er en del av den peruanske troppen som håper å markere seg i turneringen. I gruppe A, finner vi Peru, vertsnasjonen Ecuador samt Argentina, Chile og Uruguay.

– Det er utrolig stort å få representere Peru i et så stort og viktig mesterskap. Det er en god gruppe og jeg tenker at vi bør ha en sjanse å komme på topp tre i den gruppen. I 2022 spilte vi mot blant annet Brasil og ble slått ut i gruppespillet. Det blir nok ikke lett, men jeg føler vi har en real sjanse, forteller Cagnina.
– Spennende laguttak
Selv om hun har vært fast på de peruanske landslaget i lang tid var det spenning i luften før troppen skulle offentliggjøres.
– Natten det kom ut var det veldig spennende. Selv om jeg har vært med de siste samlingene vet man aldri om man blir tatt ut igjen. Det var veldig godt å se navnet sitt på listen! Nå gleder jeg meg til å få enda mer internasjonal erfaring. Jeg føler meg veldig begjæret over å få vært med, og jeg håper jeg kan gjøre familien min, Bodø og landet mitt stolt, forteller hun med et stort smil.
Copa América er Sør-Amerikas eldste og mest prestisjefylte fotballturnering for landslag, arrangert av det søramerikanske fotballforbundet CONMEBOL. Turneringen samler de ti søramerikanske nasjonene som er representert i forbundet, og inkluderer ofte inviterte lag fra andre regioner. Med intense rivaliseringer og stjernespekkede oppgjør regnes Copa América som et av de viktigste mesterskapene i internasjonal fotball.
Perus kvinnelandslag har hatt sine oppturer og nedturer i turneringen tidligere, med en 3. plass i 1998 som beste resultat.
Satser mer på kvinnefotball
Første gang Claudia spilte Copa America var i 2018, nå mener hun at laget har en større forutsetning for å bite fra seg.
– Første gang jeg spilte Copa America var i 2018. Peru hadde ikke så stort fokus på kvinnelaget da vi deltok i 2018, og heller ikke da vi deltok for to år siden. Nå stiller vi med et bedre lag, vi har et større budsjett og støtteapparatet er mye større enn det var. Det blir gøy få vise hva vi kan, forteller hun.
De to beste lagene kvalifiserer seg direkte til OL 2028 i Los Angeles, mens de tre beste går videre til Panamerikanske leker i 2027, som arrangeres Perus hovedstad, Lima.

– Det er vanskelig å komme så høyt opp! Det hadde selvfølgelig vært helt rått å spille i OL. Vi vet allerede at vi skal spille de Panamerikanske lekene, siden vi er vertsnasjon. I år har vi hatt mye flere treningskamper enn vi har hatt de tidligere årene. Det har nok vært med på å gjøre laget mer rustet til å takle det som kommer, og utgangspunktet vårt er bedre nå enn det var i fjor.
Torsdag denne uken spiller Bodø/Glimt sin siste kamp i Toppserien før ferien. Den spilles mot LSK Kvinner på bortebane på Østlandet. Deretter går turen vestover for Cagnina.
– Jeg reiser til Peru allerede 20. juni for å trene sammen med landslaget frem mot Copa America. Jeg kjenner mange av de fra før og gleder meg til å møte de igjen. Men først går reisen til Lillestrøm - det blir også veldig spennende, avslutter hun.