Stefan Johansen klar for Bodø/Glimt

Den tidligere landslagskapteinen Stefan Johansen har startet å jobbe i Bodø/Glimt.

Annonse:

Foto kan benyttes av media. Krediter: Simen Pedersen, Bodø/Glimt. 

34-åringen hadde sin første arbeidsdag i klubben denne uka. Han går inn som spillerutvikler på akademiet, med hovedfokus på B-laget. Der blir han en del av teamet sammen med Thomas Jacobsen, Sam Archer og Alex Jensen.

– Jeg gleder meg enormt til å komme inn i en klubb som drives så godt som den gjør. Det er utrolig spennende det som skjer i klubben. Jeg har fått en kjempemulighet i Bodø/Glimt, og gleder meg til å komme skikkelig i gang, sier Stefan Johansen til glimt.no.

Lang erfaring

Johansen legger en lang fotballkarriere bak seg, som nå er over når han går inn i trenergjerningen. Han har allerede gjennomført trenerkurs i England, fra tiden han spilte i Fulham og QPR. Nå gleder han seg til nye utfordringer, men fortsatt innenfor fotballen.

– Jeg føler at jeg kan bruke erfaringen jeg har opparbeidet meg gjennom spillerkarrieren min. Jeg har vært på feltet gjennom hele karrieren, og føler jeg har mye å bidra med. Jeg føler dette er en perfekt plass å starte trenerkarrieren, sier Johansen.  

Han var aldri i tvil om at han ønsket å fortsette i fotballen.

– Det å bli fotballtrener passer meg veldig godt. Jeg har sett og opplevd mye gjennom mange år i fotballen, både på godt og vondt. Jeg har vært heldig og fått tatt del i masse i løpet av karrieren, og jeg sitter på en erfaring jeg tror kan passe godt som trener.

Han sier videre at det føles naturlig å legge skoene på hylla, når han nå starter i Bodø/Glimt.

– Stefan har hatt en lang og innholdsrik karriere som spiller, og ønsker nå å utvikle seg som fotballtrener. Vi har hatt dialog med Stefan over en lengre periode og i disse samtalene har vi drøftet flere mulige veier for han. Det vi har sett på er hvordan vi kan, i god Bodø/Glimt ånd, få det beste ut av spisskompetansen hans, sier leder for akademiet, Olav Øverli til glimt.no.

– Fersk erfaring

Olav Øverli er godt fornøyd med å få den tidligere Bodø/Glimt-spilleren inn i klubben og som en ressurs på akademiet.

– For akademiet er det to ting som er viktig nå: Toppidrettskultur og treningsarbeidet. Vi kommer til å prøve med en spillende spillerutvikler, hvor Stefan går inn på G19-segmentet vårt og deltar i øktene. Slik får vi brukt den ferske erfaringen til Stefan som spilte sin siste eliteserie-kamp så sent som i desember. Vi mener dette vil gi et løft til kvaliteten som leveres hver dag på feltet.

– Jeg mener det er helt nødvendig å styrke det faglige fokuset samtidig som vi fortsetter å være nytenkende om hva som utvikler oss her i Bodø. Jeg er veldig glad for å jobbe med en gruppe trenere som tør å tenke nytt og utfordre strukturer som har stått i årevis. I dette miljøet vil Stefan vokse som menneske, og som fotballtrener. Vi ønsker Stefan hjertelig velkommen. 

Til tross for at han skal være en spillende spillerutvikler på trening, skal han ikke bli en del av B-laget sin kamphverdag. Han blir nå trener på heltid.

Annonse fra Eliteserien: