Glimtvis deltok i sin største turnering

For første gang har Bodø/Glimts gatelag deltatt i en internasjonal turnering.

Annonse:

Glimtvis representerte Bodø/Glimt i Trenčín i Slovakia for å delta på UAFA Cup, som er en del av "Fair Play" og bygger på verdier som antirasisme, inkludering, respekt og fellesskap.

I tillegg til gatelaget deltok også hele styret fra Bodø/Glimt, samt Tom Eilertsen fra Bodø kommune, Nicole Furnes og Gull Karina Pedersen fra Bodø 2024. 

Gatelaget er et samarbeidsprosjekt mellom Bodø/Glimt og Bodø kommune. Laget trener en gang i uka og der er det både representanter fra Bodø/Glimt og Bodø kommune, oppfølgingstjenesten rus og psykiatri.

Gatelaget er en arena hvor mennesker med rusrelaterte og/eller psykiske utfordringer får faste rutiner, meningsfull aktivitet og følelse av mestring.

Respekt og åpenhet 

I den øst-europeiske sommersola ble bodøværingene tatt imot av A-laget til Trenčín. De viste frem deres nyrenoverte stadion, og ønsket selv å høre mer om suksessen til Bodø/Glimt. 

– Det betyr veldig mye å bli tatt imot med sånn respekt og åpenhet. At laget fikk representere FK Bodø/Glimt i utlandet, ga turen en ekstra dimensjon av stolthet og fellesskap, sier styremedlem Kitt Grønningsæter i Bodø/Glimt. 

Turens høydepunkt sies å være deltakelsen på UAFA Cup. Turneringen er en del av Trenčín 2026-programmet og har mottoet «Love Football. Hate Fascism.» Den kombinerer fotball, musikk og kultur, og bygger på verdier som antirasisme, inkludering, respekt og fellesskap.

Glimtvis stilte med to lag, og fikk god hjelp fra flere i støtteapparatet. Blant annet stilte Tom Eilertsen opp som keeper. 

Ifølge Grønningsæter steg temperaturen, og på kampdagen var det godt over 30 varmegrader. Få pauser og dårlig tilgang på skygge var ikke nok til å stoppe gultrøyene. 

– Da de ikke gikk videre, sa alle at de akkurat var kommet skikkelig i siget og var klare for mer. Det var mye å lære om lagspill og idrettsglede den dagen, forteller hun.

Glimtvis spilte flere kamper, men skulle gjerne spilt flere under UAFA Cup.
Glimtvis spilte flere kamper, men skulle gjerne spilt flere under UAFA Cup.

Til stor inspirasjon

Laget og reisefølget fikk også tid til å vandre rundt i gamlebyen i Trenčín, som i år er vertskap for europeisk kulturhovedstad. Byen er omtrent like stor som Bodø, og derfor var det flere anledninger for å utveksle erfaringer gjennom kultur og idrett. 

Grønningsæter er fornøyd med at laget og reisefølget fikk oppleve byen på flere måter. 

– Gjennom samarbeidet mellom Bodø 2024, Trenčín 2026, FK Bodø/Glimt og partnerne rundt de to europeiske kulturhovedstadene fikk gatelaget vårt oppleve hvordan kultur, idrett og frivillighet kan trekke i samme retning. 

Nå har gatelaget reist hjem til nord med ny inspirasjon. 

– Vi kom til Trenčín for å fortelle om gatelaget Glimtvis, med håp om at vi hadde noe å lære bort. Vi dro derfra med mye ny inspirasjon om organisering av frivillighet og lokalsamfunnsutvikling. Det er kanskje den viktigste lærdommen vi tar med oss hjem. 

Laget hadde godt humør på turen til Slovakia. Selv om det var over 30 varmegrader, ga laget alt de hadde.
Laget hadde godt humør på turen til Slovakia. Selv om det var over 30 varmegrader, ga laget alt de hadde.

 

Annonse fra Eliteserien: