Lille venter på Aspmyra

Glimt møter fransk motstand for tredje gang til uken

Annonse:

Det ble en heseblesende og høydramatisk affære på Aspmyra fredag kveld da Bodø/Glimt slo Viking i toppkampen i Eliteserien. Etter en forrykende start på kampen satte de helgule standarden og viste seg fra sitt aller, aller beste.

Tre poeng i kassa og full spenning i Eliteserien utover høsten ble resultatet av krigekampen mellom de to gullkandidatene. Men det kjempes på flere fronter for Bodø/Glimt. Allerede tirsdag er det igjen duket for fotballfest på Aspmyra når franske LOSC (Lille) kommer på besøk. 

Det er klart for et nytt Champions League-oppgjør under polarhimmelen i Bodø. 

CL-fortet Aspmyra

Lille har kanskje ikke det mest anerkjente navnet i årets utgave av Champions Leaue, men som du skal lese i denne artikkelen er de slett ingen småklubb og kommer neppe til å gi Glimt noen enkel oppgave. Vi må med andre ord ikke la oss lure av verken det lille navnet (pun intended) eller tabellplasseringen i Champions League. 

Bodø/Glimt har sanket tre poeng i Champions League denne sesongen. Alle tre poengene kom i forrige hjemmeoppgjør da den tyske storklubben måtte dukke under for presset på kunstgresset i Bodø. Fredrik Sjøvold ble matchvinner med sin 1–0-scoring. Han ble også kampen eneste målscorer. I tillegg til seieren mot Dortmund har Glimt et stygt 0–5-tap for Bayern München og et knepent 3–4-tap for Napoli. Begge på bortebane.

Fredrik Sjøvold og Sondre Auklend feirer tre poeng mot Dortmund i forrige hjemmekamp.
Fredrik Sjøvold og Sondre Auklend feirer tre poeng mot Dortmund i forrige hjemmekamp.

Verre har det gått for vår neste motstander. Lille har faktisk til gode å ta poeng i årets Champions League og ligger nest sist med 0 poeng, kun bedre enn Slovan Bratislava på målforskjell. 

Franskmennene har tapt to hjemmeoppgjør, mot henholdvis spanske Real Betis (2–3) og tyrkiske Galatasaray (2–4). I tillegg fikk de en stygg smell borte mot den engelske seriemesteren fra forrige sesong, Arsenal (0–3). Nå venter altså hjemmesterke Bodø/Glimt for Lille. 

Glimt har vunnet fem tellende Champions League-kamper på rad, dersom vi ekskluderer kvalikkamper. Det er en vanvittig rekke, og blir ikke mindre imponerende når du ser hvem som har måtte reise tomhendt hjem fra Bodø. Listen inkluderer Manchester City, Inter Milan, Sporting Club, N.E.C Nijmegen og Borussia Dortmund.

Tross Lilles svake Champions League-form og Glimts elleville hjemmestatistikk: Det blir slett ingne walk in the park. Vi skal bare 364 dager tilbake før vi finner sist et fransk lag stakk kjepper i hjulene for Glimt på Aspmyra. 

4. november 2025 var det nemlig franske Monaco som ble det første av to lag til å slå Glimt på Aspmyra under fjorårets Champions League-sesong. Er du kverulant vil du sikkert påstå at Monaco slett ikke er franske og hører hjemme i sitt helt eget fyrstedømme. Da har du selvfølglig rett, men vi forbeholder oss retten til å dra denne søkte sammenlikningen uansett, ettersom Monaco til daglig spiller i den franske ligaen. Der ligger Monaco på fjerdeplass i øyeblikket, tre poeng bak Lille. 

Mesterlige i hjemlig liga

Lille blir Glimts tredje franske motstander i tellende kamp noen sinne. Fra før har Glimt møtt Nice på bortebane i Europa League, i tillegg til nevnte Monaco. Mot sistnevnte ble det et skuffende 0–1-tap, mens Glimt i Nice i januar 2025 spilte uavgjort 1–1 etter scoring av Fredrik André Bjørkan.

Men nå flytter vi fokuset tilbake til Lille. Laget fra nordfrankrike har opplevd flere sesonger på rad med stor suksess de siste årene. For øyeblikket ligger de to poeng bak serieleder og regjerende mester i både Ligue 1, Champions League og Ballon d'Or, PSG. Etter ni serierunder har Lille vunnet fem kamper, spilt tre uavgjort og tapt kun én kamp. Tapet kom på bortebane mot nettopp Nice. Ellers har Lille imponert og faktisk holdt både Monaco og nevnte uovervinnelige PSG til uavgjort.

LILLE, FRANCE - OCTOBER 21: Soriba Diaoune of LOSC Lille celebrates scoring his team’s second goal with teammate Ngal'Ayel Mukau during the UEFA Champions League 2026/27 League Phase MD3 match between LOSC Lille and Galatasaray A.S. at Stade Pierre Mauroy on October 21, 2026 in Lille, France. (Photo by Franco Arland - UEFA/UEFA via Getty Images)
LILLE, FRANCE - OCTOBER 21: Soriba Diaoune of LOSC Lille celebrates scoring his team’s second goal with teammate Ngal'Ayel Mukau during the UEFA Champions League 2026/27 League Phase MD3 match between LOSC Lille and Galatasaray A.S. at Stade Pierre Mauroy on October 21, 2026 in Lille, France. (Photo by Franco Arland - UEFA/UEFA via Getty Images)

Det er med andre ord et lag som, til tross for skuffende resultater i Champions League godt vet hvordan man vinner fotballkamper og må begynne å sanke poeng i Europa om drømmen om CL-spill utover vinteren og våren skal fortsette å leve. 

Lille kommer til Bodø med en god opplevelse fra helgen i bagasjen. Fredag kveld slo de rivalene fra Lens, et lag Glimt også skal møte senere i Champions League, 1–0. Matchvinner i det 86. minutt ble den franske spisslegenden Olivier Giroud. Før kampen mot Lens har det derimot ikke svinget like bra av Lille som var på en rekke med fire kamper uten seier inkludert Champions League-kampene før seieren mot erkerivalene i nord, Lens. 

Historietime

Som alltid når Glimt møter en ny motstander i Europa tar skribentene på glimt.no av seg sportsjournalisthatten og finner frem historieboka. Nå handler det om å bli litt bedre kjent med vår neste motstander.

LOSC, eller Lille Olympique Sporting Club som er klubbens fulle navn, kommer fra den franske byen Lille som har rundt 240 tusen innbyggere. Klubben ble seiremestere i Frankrike så sent som i 2020/21-sesongen. En prestasjon som er uhyre sterk sett i lys av PSG totale dominans de siste 10-12 årene. Faktisk er Lille det eneste laget, utenom PSG, som har vunnet Ligue 1 de siste ti årene. Monaco ble seriemestere i 2016/17-sesongen. PSG har vunnet ligaen hvert år utenom to ganger siden 2012/13-sesongen.

Seriemesterskapet i 20/21-sesongen var Lilles fjerde. Klubben ble seriemestere for første gang i den første utgaven av den franske eliteserien etter andre verdenskrig da de vant i 1945/46.

Det mest spektakulære med Lilles seriemesterskap i 1945/46 er hvor nært det er klubbens stiftelsesdato. LOSC så nemlig dagens lys først i 1944. De to klubbene Olympique Lille og SC Fives, begge fra Lille, var begge med å starte opp den franske toppligaen og slo seg sammen og dannet den nye klubben LOSC. Olympique Lille var den mest suksessrike av de to, og vant den første utgaven av den profesjonelle Ligue 1 i 1932. Det ble ikke spilt tellende kamper under verdenskrigen og den nyetablerte klubben fra nord vant dermed det første seriemesterskapet etter at freden var tilbake i Europa.

LILLE, FRANCE - OCTOBER 21: The shirts of Gaetan Perrin, Ngal'Ayel Mukau, Dilane Bakwa and Nathan Ngoy are displayed inside the LOSC Lille dressing room before the UEFA Champions League 2026/27 League Phase MD3 match between LOSC Lille and Galatasaray A.S. at Stade Pierre Mauroy on October 21, 2026 in Lille, France. (Photo by Franco Arland - UEFA/UEFA via Getty Images)
LILLE, FRANCE - OCTOBER 21: The shirts of Gaetan Perrin, Ngal'Ayel Mukau, Dilane Bakwa and Nathan Ngoy are displayed inside the LOSC Lille dressing room before the UEFA Champions League 2026/27 League Phase MD3 match between LOSC Lille and Galatasaray A.S. at Stade Pierre Mauroy on October 21, 2026 in Lille, France. (Photo by Franco Arland - UEFA/UEFA via Getty Images)

Klubben fulgte opp suksessen med å ta fire andreplasseringer i de påfølgende fem sesongene før de igjen vant ligaen igjen i 1953/54-sesongen, hvor laget også vant the double. I den samme perioden vant klubben syv store trofeer, inkludert fem cupgull. Suksessen i etterkrigstiden ga klubben kallenavnet La Machine de Guerre, fransk for Krigsmaskinen. I 2011 sikret klubben sin andre the double og sammen med seriemesterskapet fra fem år siden er Lille den fjerde mest suksessrike klubben i fransk fotballhistorie. 

Vi ender historietimen der, og oppfordrer historieentusiastene å lese seg opp på egenhånd. La oss heller bytte ut historiehatten med humoristiske faktaopplysninger. Såkalte funfacts. 

En finale over tre timer

For hva er vel en "bli bedre kjent med ..."-artikkel på glimt.no uten artigfakta om klubbene vi møter? Ingenting. Vi starter med en sammenlikning til Glimts forrige motstander i Champions League, Napoli. 

Første artigfakta:

Husker du at vi nevnte i vår tilsvarende artikkel om Napoli at napolitanerne fikk slengt etter seg et kallenavn (eslene) som var mest som en fornærmelse, men at supporterne endte opp med å ta det til seg? LOSC har opplevd akkurat det samme. 

Kallenavnet "Les Dogues", hundene er til og med flere år eldre enn klubben selv. Det var forgjengeren Olympique Lille som fikk kallenavnet i 1919. Ifølge enkelte kilder skal uttrykket først ha blitt brukt av en avis som slett ikke ønsket Lille vel. Likevel tok supporterne kallenavnet til seg og gjorde det til en hedersbetegnelse. I 1920 ble navnet offisielt omfavnet av klubben og er i dag det mest berømte kallenavnet på LOSC.

Det finnes flere likhetstrekk med Napoli, faktisk.

Andre artigfakta:

Lille rykket ned fra toppserien i 1967 og måtte samtidig gi opp sin profesjonelle status. Klubben startet opp på nytt igjen i amatørfotballen og jobbet seg gradvis tilbake. For første gang siden etableringen i 1932 var den franske toppdivisjonen uten et lag fra Lille. 

Tredje artigfakta:

Lille har ikke bare vunnet den franske ligaen og cupen. Klubben ble i 2004 mestere i UEFA-turneringen "Intertotto". Det ble de etter å ha spilt to hele finaler uten å score mål. I finalen mot portugisiske União de Leiria endte det første oppgjøret 0–0. Dermed ble det spilt en ny finale for å kåre vinneren. Også det oppgjøret endte målløst og det måtte avgjøres i ekstraomganger. Etter tre timer og 14 minutter kom uttellingen. Lille fikk hull på byllen og en bitteliten ketchupeffekt. Laget vant til slutt 2–0. 

Så får tiden vise hvor mange minutter som må til før vi får nettsus på Aspmyra på tirsdag. Skaff deg billetter til oppgjøret på glimt.no/billetter

Annonse fra Eliteserien: